Individual State Champions

Individual State Champions
YEAR NAME SCHOOL SPORT
2016-2017 Noah Vigran Indian Hill Swimming - Boys-1 Meter Diving
2016-2017 Anna Podojil Indian Hill Track - Girls-200 Dash
2016-2017 Cora Dupre Mariemont Swimming - Girls-200 Freestyle
2016-2017 Justin Dreyling Reading Track - Boys-Long Jump
2016-2017 Isabelle Murray Taylor Swimming - Girls-100 Butterfly
2015-2016 Meredith Breda, Caroline Andersen Indian Hill Tennis - Girls-Doubles
2015-2016 Nick Cedillo Madeira Track - Boys-800 Run
2015-2016 Alex Fortman Madeira Swimming - Boys-100 Freestyle
2015-2016 Leah Dupre Mariemont Swimming - Girls-100 Breaststroke
2015-2016 Philip Brocker, Connor Williams, Christopher Rutter, Carson Burt Wyoming Swimming - Boys-200 Freestyle Relay
2014-2015 Ben Stites Wyoming Track - Boys-3200 Run
2013-2014 Clarie Gilmore Mariemont Swimming - Girls-200 Freestyle
2013-2014 Jonathan Rutter Wyoming Swimming - Boys-100 Breaststroke
2013-2014 Jonathan Rutter Wyoming Swimming - Boys-200 IM
2012-2013 Jonathan Rutter Wyoming Swimming - Boys-100 Breaststroke
2011-2012 Mack Rice Indian Hill Swimming - Boys-200 IM
2011-2012 Nate Wagner Mariemont Swimming - Boys-100 Freestyle
2011-2012 Emily Stites Wyoming Track - Girls-3200 Run
2010-2011 Mack Rice Indian Hill Swimming - Boys-200 IM
2010-2011 Stephen Myers Reading Wrestling-125 lbs.
2009-2010 Brad Hines Taylor Swimming - Boys-100 Backstroke
2009-2010 Celia Oberholzer Wyoming Swimming - Girls-100 Backstroke
2009-2010 Owen Dunbar, Pat Dierker, AJ Burt, Michael Murphy Wyoming Swimming - Boys-200 Freestyle Relay
2009-2010 Eric Lethander, Owen Dunbar, Pat Dierker, Zach Fischer Wyoming Swimming - Boys-400 Freestyle Relay
2008-2009 Lauren Dehan Madeira Track - Girls-3200 Run
2008-2009 Celia Oberholzer Wyoming Swimming - Girls-100 Backstroke
2008-2009 Jonathan Profitt Wyoming Swimming - Boys-100 Breaststroke
2007-2008 Devin McCarthy Indian Hill Tennis - Boys-Singles
2007-2008 Billy Strunk, Omar Salama Indian Hill Tennis - Boys-Doubles
2007-2008 Margaret Fish Indian Hill Swimming - Girls-200 IM
2006-2007 Margaret Fish Indian Hill Swimming - Girls-200 IM
2006-2007 Margaret Fish Indian Hill Swimming - Girls-100 Backstroke
2006-2007 Amanda Smith Indian Hill Swimming - Girls-100 Butterfly
2005-2006 Amanda Smith Indian Hill Swimming - Girls-500 Freestyle
2005-2006 Abby Roe, Brittany Hill, Amanda Smith, Celeste Taylor Indian Hill Swimming - Girls-200 Freestyle Relay
2005-2006 Vinod Mahalingam, Devin McCarty Indian Hill Tennis - Boys-Doubles
2005-2006 Ashlee Edgell Madeira Swimming - Girls-200 IM
2005-2006 Josh Schneider Taylor Swimming - Boys-50 Freestyle
2004-2005 Brittany Hill Indian Hill Swimming - Girls-1 Meter Diving
2004-2005 Amanda Smith Indian Hill Swimming - Girls-200 Freestyle
2004-2005 Ashlee Edgell Madeira Swimming - Girls-200 IM
2004-2005 Emily Thompson, Ashli Joseph, Kelly Sullivan, Lange Gilby Taylor Track - Girls-4 X 800 Relay
2003-2004 Mike McCarthy Indian Hill Tennis - Boys-Singles
2003-2004 Ashlee Edgell Madeira Swimming - Girls-200 IM
2003-2004 Nick Thoman Mariemont Swimming - Boys-100 Backstoke
2003-2004 Emily Thompson Taylor Cross Country - Girls
2003-2004 Harold Jones Wyoming Track - Boys-800 Run
2002-2003 Brian Compton Indian Hill Tennis - Boys-Singles
2002-2003 Emily Hunter Indian Hill Swimming - Girls-1 Meter Diving
2002-2003 Jackie Rodriquez Indian Hill Swimming - Girls-100 Breaststroke
2002-2003 Emily Thompson Taylor Cross Country - Girls
2001-2002 Brian Compton, Mike Compton Indian Hill Tennis - Boys-Doubles
2001-2002 Emily Hunter Indian Hill Swimming - Girls-1 Meter Diving
2001-2002 Kris Kuykendall Madeira Wrestling-130 Lbs.
2001-2002 Chris Seta Reading Wrestling-135 Lbs.
2001-2002 Michelle Reynolds Wyoming Swimming - Girls-100 Butterfly
2000-2001 Emily Hunter Indian Hill Swimming - Girls-1 Meter Diving
2000-2001 Tim Kelly Reading Wrestling-152 Lbs.
1999-2000 Michelle Rothzeid, Meredith Vincent Indian Hill Tennis - Girls-Doubles
1999-2000 Emilty Hunter Indian Hill Swimming - Girls-1 Meter Diving
1999-2000 Robin Fulton, Elizabeth Shelleby, Julie Knapke, Lola Omoyosi Wyoming Track - Girls-4 X 200 Relay
1999-2000 Robin Fulton, Elizabeth Shelleby, Julie Knapke, Lola Omoyosi Wyoming Track - Girls-4 X 400 Relay
1997-1998 Jason Pressel Indian Hill Tennis - Boys-Singles
1996-1997 Amanda Blackwelder Madeira Cross Country - Girls
1996-1997 Leah Ross Mariemont Swimming - Girls-100 Butterfly
1996-1997 Dick Engel Jr. Reading Wrestling-189 Lbs.
1995-1996 Jason Pressel, Cam Vincent Indian Hill Tennis - Boys-Doubles
1995-1996 Shelly Eaton Mariemont Swimming - Girls-500 Freestyle
1995-1996 Jill Westerfeld, Jennifer Mimms, Katie Ebersold, Angel Fulton Wyoming Track - Girls-4 X 200 Relay
1994-1995 Shelly Eaton Mariemont Swimming - Girls-200 Freestyle
1994-1995 Jill Westerfeld, Audra Payne, Anna Brunck, Holly Schmitt Wyoming Track - Girls-4 X 400 Relay
1989-1990 Sean White Finneytown Track - Boys-800 Meters
1988-1989 Andrea Farley Indian Hill Tennis - Girls-Singles
1987-1988 Andrea Farley Indian Hill Tennis - Girls-Singles
1987-1988 Crystal Terry, Kelly McDonough Madeira Tennis - Girls-Doubles
1986-1987 Andrea Farley Indian Hill Tennis - Girls-Singles
1986-1987 Teresa Reploge Indian Hill Swimming - Girls-100 Breaststroke
1985-1986 Andrea Farley Indian Hill Tennis - Girls-Singles
1985-1986 Aubrey Abbott, Debbie Horton Indian Hill Tennis - Girls-Doubles
1985-1986 Molly Poffenberger, Debbie Horton Indian Hill Tennis - Girls-Doubles
1984-1985 Tracy Barton Indian Hill Tennis - Girls-Singles
1984-1985 Aubrey Abbott, Debbie Horton Indian Hill Tennis - Girls-Doubles
1981-1982 Kraig Keller Finneytown Wrestling-132 Lbs.
1981-1982 Angela Farley, Lynne Nabors Indian Hill Tennis - Girls-Doubles
1981-1982 Mike Gruber Indian Hill Swimming - Boys-1 Meter Diving
1981-1982 Connie Jo Robinson Reading Cross Country - Girls
1980-1981 Mike Gruber Indian Hill Swimming - Boys-1 Meter Diving
1980-1981 Missy Castetter Mariemont Track - Girls-100 Low Hurdles
1978-1979 Kim Carlisle Finneytown Swimming - Girls-100 Breaststroke
1978-1979 Kim Carlisle Finneytown Swimming - Girls-200 IM
1976-1977 Guy Vanepps Mariemont Track - Boys-100 Dash
1974-1975 Jim Stites Mariemont Swimming - Boys-500 Freestyle
1972-1973 Tom Gilbert, Rick Johnson, Jim Murray, Jim Brown Reading Track - Boys-Mile Relay
1971-1972 Forest Merten Wyoming Track - Boys-880 Run
1970-1971 Bob Alsfelder Mariemont Swimming - Boys-100 Butterfly
1969-1970 Bob Alsfelder Mariemont Swimming - Boys-100 Butterfly
1968-1969 Bob Alsfelder Mariemont Swimming - Boys-100 Butterfly
1961-1962 Andy Schramm Deer Park Cross Country - Boys
1950-1951 Don Bedson Wyoming Track - Boys-Long Jump
1949-1950 Joe Morgan Mariemont Track - Boys-Shot Put
1949-1950 Pete Ray Wyoming Track - Boys-100 Dash
1949-1950 Pete Ray Wyoming Track - Boys-220 Dash
1948-1949 Morgan Damerow, Phil Nunn, Dick Bicknell, Joe Deister Mariemont Track - Boys-Mile Relay
1948-1949 Joe Morgan Mariemont Track - Boys-Shot Put
1948-1949 Troy Banks Wyoming Track - Boys-Long Jump
1946-1947 Jimmy Jordan Mariemont Track - Boys-Pole Vault
1945-1946 Fritz Apking Reading Track - Boys-220 Hurdles
1945-1946 Fritz Apking Reading Track - Boys-High Jump
1944-1945 Bill Anthony Mariemont Track - Boys-110 Low Hurdles
1944-1945 Curly Lindeman Mariemont Track - Boys-Discus
1942-1943 Bill Anderson, Gordon Naugle Wyoming Tennis - Boys-Doubles
1941-1942 Dick Knight Madeira Track - Boys-880 Run
1941-1942 Bob Gunkel Mariemont Track - Boys-100 Dash
1941-1942 Bob Gunkel Mariemont Track - Boys-220 Dash
1940-1941 Dick Knight Madeira Track - Boys-880 Run

Mercy Orthopaedic & Sports Medicine LaRosas Pizzeria