Post Season 2020, Wednesday Afternoon, 10/21

10/07/2020

We are tracking all post season sports except football & cross county in this posting.
Wednesday afternoon - girls' soccer, volleyball

GIRLS' TENNIS

Five players from Indian Hill made it from district to state. Brooke Arington was 4th in singles.  The doubles  team of Jenny Zhang/Lexi Larsen defeated teammates Jessica August/Hannah Pollock for 3rd place.
The Division II State 
Championship will once again be at the Lindner Family Tennis Center on Friday & Saturday.  Matches get under way each day at 10:00 am.

Indian Hill will be in the Division II State Team Final Four on Sunday at 10:00.  Division II matches have been changed to New Albany High School from Reynoldsburg High School. Their opponent has not been 
determined.

VOLLEYBALL SECTIONALS
Division II. League teams will be play at Princeton High School
Princeton 1
Number 3 Taylor will play #10 Bethel-Tate Saturday, 10/24 at 5:00.  Number 9 Mariemont will play #4 Summit Country Day on Saturday at 3:00.  
Princeton 2
Wyoming, #2 seed, beat #12 North College Hill in 3 games.  Wyoming will play Purcell Marian on Saturday at 11:00.  Number 5 Indian Hill will play #7 New Richmond on Saturday at 1:00.
Division III
The Withrow 
sectional was scheduled to be played at Withrow High School.  Matches have been moved to Milford & Indian Hill.
Withrow 1
Number 16 Deer Park will play #2 Williamsburg on Saturday at 5:00 at Milford.
Withrow 2
Number 3 Madeira has a 1st round bye.  They will play #6 Cincinnati Country Day-#8 on Saturday at 1:00 at Milford.
Reading
Number 14 Finneytown will play #15 Georgetown on Thursday at 5:00.  Reading, #9 seed, has a 1st round bye.  They will play the winner of the #10 Norwood-#13 Seven Hills match on Saturday at 12:30.

GIRLS' SOCCER
The higher seed will have a home game the first two rounds.  All games will start at 7:00 unless otherwise noted.
Division II
South 1
Number 4 Taylor has a 1st round bye.  They at #2 Badin on Saturday.  Wyoming, #5 seed, beat #8 Roger Bacon 4-0.   They will have a home game with Ross on Saturday.
South 2 
Number 3 Indian Hill will be at home against  #9 Batavia.  

Division III
South 1
Number 14 Finneytown beat #11 Ripley 6-5.  Finneytown will be at #2 Cincinnati Country Day on Saturday at 1:00.
South 2
Madeira, #3 seed, has a 1st round bye.  They will host  #7 CHCA Saturday.  Number 4 Reading beat #16 Felicity-Franklin 11-2. Reading will host #5 Seven Hills on Saturday.
South 3
Mariemont is the top seed & will have a 1st round bye.  They will be at home against #13 Clark Montessori on 
Saturday at 2:00.  Deer Park, #10 seed, will have a 1st round bye.  They will  at #8 Clermont Northeastern on Saturday.

BOYS' SOCCER
The higher seed will have a home game the first two rounds.  All games will start at 7:00 unless otherwise noted.
All first round games will be on Monday.
Division II
South 1
Wyoming, the top seed, beat #15 Blanchester 9-0.  The Cowboys will host New Richmond on Thursday.  Number 3 Indian Hill beat
 #14 Batavia 8-0.  Number 5 Taylor beat #8 CHCA 1-0.  Taylor will be at Indian Hill on Thursday.

Division III
Mariemont is the top seed & will have a 1st round bye.  Number 9 Deer Park beat #8 Felicity-Franklin 3-2.  Deer Park will be at Mariemont Thursday. Number 10 Reading lost to #5 
Georgetown 5-0.
South 2
Madeira, #2 seed, beat #14 Fayetteville 5-0.  Clark Montessori will be at Madeira Thursday.  Number 6 Finneytown beat #7 Cincinnati Christian 1-0.  Finneytown will be at Seven Hills Thursday.

BOY' GOLF
The Division II State Championship is be a 36 hole event on October 16th & 17th.  It will be at the Ohio State University Scarlet Course.  Brandon Conner will be making his first trip to the state championship.
After the first 18 holes at the state championship, Conner was tied for 4th, with a 4 over par 75.  In the final 18 holes, the junior shot a 74 making his 36 hole total at 149, 7 strokes over par.  It was good enough for a 5th place finished at the D2 championships.
Congrats to Brandon and his coach (dad) Brad Conner on a great season!

GIRLS' GOLF
The Division II District Championships were held at Pipestone Golf Course on Wednesday.  Lainey Hurt (Mariemont) shot a 92.  Wyoming finished 7th.  Sophia Dulin was the top golfer for the Cowboys.  She was tied for 12th with an 87.  Lainey Hurt (Mariemont) shot a 92 tying with Samara Dulin (Wyoming).
At the Division I Sectionals at the Hamilton Elks Golf Course, Taylor finished 9th.  Mary Helen Strasser was the top golfer for the Yellowjackets.